П'ятниця, 21.02.2020, 17:02

Україна Неймовірна

Меню сайту

Форма входу
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

                

Заповідник Конча-Заспа

Влітку 1934 року, якраз в дні переїзду столиці України з Харкова до Києва, рішенням Ради Народних Комісарів Української РСР за поданням спеціальної Урядової комісії Республіканський заповідник Конча-Заспа передали на баланс Господарського відділу ВУЦВК. Все робилося без зайвого розголосу, в закритому режимі. Прикметою перепідпорядкування став з'явився на початку серпня всього за тиждень могутній паркан, яким обнесли територію. Таким чином, розкішні угіддя з прекрасними озерами та унікальним дубовим гаєм були виведені з підпорядкування Української Академії сільськогосподарських наук вольовим рішенням Всеукраїнського старости та голови ВУЦВК Григорія Петровського, якому сподобалася місцевість, що знаходиться в найближчих (20-30 км) околицях нової столиці. На місці ліквідованого заповідника з'явився рибсовхоз "закритого типу", що належить ВУЦВК. Неважко здогадатися, що в заповіднику почали влаштовувати риболовлю для сильних світу цього, "топити баньку", а трохи пізніше розгорнули будівництво урядових дач і тяжіє до них господарської інфраструктури ... Заповідник, таким чином, помер de jure і de facto.
Сьогодні Конча-Заспою іменують територію, більшу за розмірами, ніж власне заповідник. Саме словосполучення також трактують по-різному. Більшість учених-філологів схиляються до того, що слово "конча" означає кінцеву частину, край, межу "Заспи" - пересипані (засипаної) піском або мулом частини озера, річки ... Не вдаючись у топонімічні нюанси, розглянемо історію заповідної частини Кончі-Заспи. Атак на заповідник було більш ніж достатньо і раніше. Претендували на нього, як випливає зі збережених документів, і Народний комісаріат торгівлі УРСР, і Київський особливий військовий округ, і Київський державний університет... Півтори тисячі гектарів лісових угідь дісталися врешті-решт уряду Радянської України.
Сучасний сумний зелений паркан, нескінченно тягнеться вздовж автомобільної траси, - це і є зовнішнє огородження нинішньої "государевої оази", як сказали б років триста тому про подібний при дворі всеросійського самодержця.
Крім того, що Конча-Заспа була унікальним біосферним заповідником, вона була і місцем історичним, про що сьогодні зовсім забули.
А шкода. Саме тут безстрашні козаки Богдана Хмельницького отримали перемогу над військами Радзівілла.

Землі колишнього заповідника до 1920 року належали двом київським монастирям: Видубицькому і Введенському, а ще раніше - царській родині.
Треба сказати, ченці вели тут господарську діяльність з великим тактом по відношенню до природи. Після встановлення радянської влади землі Кончі-Заспи перейшли у відання ВУАН і почали офіційно іменуватися Республіканським заповідником Дніпровської заплави, який входив до складу середньодніпровського (Канівського) заповідника. Землі і водойми заповідника дуже страждали від, по суті, варварської господарської діяльності людини. Вирубувалися сотні дерев, засмічувалися озера - Глушець, Заспа, Смолянци, Песчанци і інші, дрібніші. В результаті у багатьох озерах зникла риба (у тому числі і від браконьєрського вилову), перестала гніздитися чапля, зникли бугай та перепел. Дирекція заповідника намагалася протистояти такому хамське поводження людини, але безрезультатно. Тим більше, коли тут, наприклад, влітку 1932 року відбулися повномасштабні маневри військових. Можна тільки уявити, скільки траншей нарили вояки для своїх навчальних цілей, скільки дерев сгубили, щоб влаштувати проїзди для танків ...
Була згорнута (через припинення фінансування та недоступності для фахівців) вся наукова діяльність. Спроба передати заповідник ВУАН провалилася - не без участі деяких учених, які очолювали провідні вузи. Між ними йшла гризня за право володіння об'єктом. Жирний хрест, як я вже повідомляв на початку статті, поставив ВУЦВК.

Зараз на найбільш "смачних" місцях колишнього заповідника - урядові дачі. Круг них - новоділи "крутих", бази відпочинку, дитячі оздоровчі табори. П'ять років тому на невеликій ділянці Кончі-Заспи знову організували заповідну зону, але надії на те, що вона зможе протистояти сучасній державній машині, замало. Хіба що слуги народу знову захочуть перебратися куди-небудь в Межигір'я, а "круті" стануть цінувати природу. Про долю цього, ще одного колишнього острівця природи та духовності нашої я розповім як-небудь при оказії.