Четвер, 25.04.2024, 08:25

Україна Неймовірна

Меню сайту









Форма входу
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

                

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Київський національний університет імені Тараса Шевченка - вищий навчально-науковий заклад, який за 170 років свого існування був і залишається центром вищої освіти і прогресивної думки.

Протягом багатьох десятиліть громадськість домагалася створення в Києві університету. Та російське самодержавство побоювалося, щоб він не став центром національно-визвольного руху в Україні. І ці побоювання були небезпідставні. Адже Київський університет дійсно згуртовував передових діячів епохи, став центром формування національної свідомості українства.

28 серпня (9 вересня) 1834 року розпочалися лекції у Київському університеті; університет прийняв перших 62 студента. Він став третім в Україні (другим в Наддніпрянській Україні) вищим навчальним закладом. Університет містився спочатку у палаці генерала Бегічева на вулиці Інститутській. Першим ректором університету став Михайло Максимович, який зробив значний внесок у розвиток вітчизняної історії, археології, літературознавства.

Факультет був один - філософський з двома відділеннями - історико-філологічним та фізико-математичним. У 1835 році відкрито юридичний, а в 1847 році - медичний факультет. Філософський згодом розділився на два самостійних факультета. З такою структурою університет працював до 1917 року.

На той час університет мав два відділення: історики-філологічне і фізико-математичне з 13 кафедрами. Серед викладачів значився і видатний архітектор В. І. Беретті, за конкурсним проектом якого 1837 року почалося спорудження будівлі університету на Володимирській вулиці. Будівництво закінчував його син Олександр Беретті.

Цей будинок є одним із найвизначніших зразків неокласицизму в Російській імперії першої половини ХІХ століття. Його червоно-чорне забарвлення відповідало кольорові стрічок ордена святого Володимира, чиє ім‘я він носив. Хоча будівля не завжди була червоною, як ми до того звикли: з самого початку вона була пофарбована у жовтий та білий кольори.

У середині ХІХ століття університет став визначним центром науки і передової суспільно-політичної думки в Україні. Тут викладало багато відомих вчених. Протягом 1845-1847 років співробітником Археографічної комісії при університеті працював Т. Г. Шевченко. В університеті вчилися деякі члени Кирило-Мефодіївського братства. Їхнім ідейним натхненником був Шевченко.

Серед вихованців університету - ціла плеяда славних імен. Це мікробіолог Д. К. Заболотний, математики М. Г. Чеботарьов і О. Ю. Шмідт, лікарі Ф. Г. Яновський та М. Д. Стражеско, історик Є. В. Тарле, письменники Я. Івашкевич, М. О. Булгаков, О. Є. Корнійчук, М. Т. Рильський, композитори М. В. Лисенко, Л. М. Ревуцький. Тут навчалися художник М. М. Ге, письменник К. Г. Паустовський, вчений О. О. Богомолець.

Учені й викладачі Київського університету зробили гідний внесок у розвиток науки та суспільно-політичної думки України.

    * історики й філологи М.О.Максимович, М.І.Костомаров, В.Б.Антонович, І.В.Лучицький, М.П.Драгоманов, В.М.Перетц, О.І.Білецький, А.Ю.Кримський, Є.В.Тарле;

    * юристи К.О.Неволін, М.Д.Іванишев, М.Ф.Владимирський-Буданов, О.Ф.Кистяківський;

    * економіст М.І.Зібер;

    * математики В.П.Єрмаков, Д.О.Граве, М.М.Боголюбов;

    * механіки І.І.Рахманінов, Г.К.Суслов, П.В.Воронець;

    * фізики М.П.Авенаріус, М.М.Шіллер, Й.Й.Косоногов;

    * хіміки С.М.Реформатський; А.К.Бабко, А.М.Голуб, А.Т.Пилипенко, А.У.Кіпріяно;

    * геологи К.М.Феофілактов, В.М.Чирвинський, М.І.Андрусов, П.А.Тутківський;

    * ботаніки І.Ф.Шмальгаузен, С.Г.Навашин, К.А.Пурієвич, О.В.Фомін, М.Г.Холодний;

    * зоологи К.Ф.Кеслер, О.О.Ковалевський, О.М.Северцов, О.О.Коротнєв,

    * біохімік О.В.Палладін;

    * медики В.О.Бец, М.С.Скліфосовський, Ф.Г.Яновський, В.П.Образцов, М.Д.Стражеско.

З університетських стін вийшла ціла плеяда визначних діячів української культури - письменники Михайло Старицький, Максим Рильський, композитор Микола Лисенко.

У 1939 році університет названо на честь видатного українського поета Тараса Шевченка.

Нині в університеті навчається близько 20 тисяч студентів на 13 факультетах і в 6 Інститутах. Майже дві тисячі викладачів передають їм свої знання й досвід. Науковці й студенти розвивають співпрацю з багатьма вузами та науковими закладами різних країн світу.