Четвер, 21.11.2024, 11:21

Україна Неймовірна

Меню сайту









Форма входу
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

                

Холодний Яр

Мотронинський монастир

http://www.kardash.kiev.ua/chig.htm

 Холодний Яр – це великий природній лісовий масив, що знаходиться на високому рівнинному плато, сильно пересічений ярами, глибокими балками, витоками струмків і річечок в напрямку ріки Тясмин. Навіть в літню спеку повітря тут прохолодне й чисте, через що і дістав Холодний Яр свою назву. В давні часи тут починався легендарний Чорний ліс, оспіваний в козацьких думах, що простягався звідси далі на захід. В часи Київської Русі ця місцевість була прикордонною смугою між степовиками-кочовиками та осілим землеробським населенням, а за козаччини – рубежем між Гетьманською Україною та Запоріжжям.

 Люди почали селитися в цій місцевості ще з кам’яного віку. На території Холодного Яру археологічно представлені фактично всі культури періоду епохи бронзи та неоліту. Але найбільшого розквіту життя людей тут досягає в скіфський період (6 – 4 ст. до н.е.), коли на цій території існує величезне місто – центр ремесла і торгівлі. Населення міста займалось землеробством та скотарством, мало тісні зв’язки з грецькими античними містами. Від тих часів залишилися вражаючі вали та великі кургани, які ми оглянемо.

 Біля Мотронинського Свято-Троїцького монастиря можна побачити вхід до підземних печер, які також дійшли до нас з скіфських часів. Підземні лабіринти пронизують всю територію городища. Сам монастир займає його південну частину. Як і кожна подія, що пройшла довгий шлях через товщу віків, історія виникнення монастиря овіяна легендами.

 Одна з них говорить, що засновницею монастиря була княгиня Мотрона, молода дружина Смілянського воєводи Мирослава. В 1036 р. повертаючись з походу, князь виріший перевірити як його дружина охороняє рідне місто. Перевдягнувшись в одяг противника і піднявши його знамена, князь підступив до міста. Мотрона стала обороняти місто і багато воїнів князя і сам він загинули. Безутішна княгиня на згадку про чоловіка наказала побудувати чоловічий монастир і сама постриглась у монахині. 

 Є інша, більш вірогідна, версія. Археологічні знахідки свідчать, що і в давні часи тут існував культовий центр, пов’язаний з вшануванням жіночого начала, тож можливо невипадково монастир і в пізніші часи унаслідував назву "Мотронинський”, бо "мотрона” означає "жінка”.

 Є і третя дата заснування монастиря - за 36 років до Батиєвого нашестя, тобто в 1204 р.

 Документальна ж історія монастиря починається з 1568 р. 

 Особливого розквіту монастир досягає в 1620-1621 рр., коли отримує Універсали гетьмана Петра Сагайдачного і користується покровительством козаків. 

 З Мотронинським монастирем пов’язана славна сторінка боротьби українського народу за свободу в 18 ст. Саме в Холодному Яру і Мотронинському монастирі в 1768 р. медведівський сотник Максим Залізняк піднімає народ на боротьбу і "б’є на склик” та, з благословення ігуменами монастиря Мельхиседека Значко-Яворського, "освячує ножі” біля ставу. Звідси розпочинається гайдамацький похід по Україні проти феодалів. Це повстання, що ввійшло в історію під назвою "Коліївщина”, Польщі вдалося придушити лише за допомогою регулярних російських військ.

 Учасником гайдамацького повстання був і дід Т.Г.Шевченка. Він приводив у Холодний Яр малого Тараса в 1822 р. і розповідав йому про давні події. В якійсь мірі ті дитячі спогади лежать в основі таких творів поета як "Холодний Яр”, "Гайдамаки” та інші. В вірші "Холодний Яр” є пророчі рядки:

 "І повіє вогонь новий 

 З Холодного Яру”.

 І вогонь дійсно повіяв, але вже у 20-му столітті. В роки громадянської війни у 1917-1920 рр. на території Холодного Яру існувала Холодноярська республіка, яку очолювали брати Чучупаки та їх соратники. Декілька років знадобилося, щоб встановити тут Радянську владу. В роки війни в 1941-1942 рр. тут діяли загони УПА "Холодний Яр”, а в 1942-1943 рр. радянські партизани. Тому по всій території Холодного Яру встановлено багато пам’ятних знаків, які свідчать про славну історію краю і які ми оглянемо. Побуваємо біля ставу, де гайдамаки святили ножі, та на місці загибелі Василя Чучупаки.

 Холодний Яр – не лише історико-культурний, а й природний заповідник. Унікальна пам’ятка Холодного Яру - дуб Максима Залізняка, вік якого перевищує 1000 років. Таких дубів в Європі збереглось не більше десяти. А поруч росте його "внук” – дуб віком понад 300 років, який поряд з патріархом виглядає молодим деревцем. Загалом рослинний світ заповідника нараховує 124 види дерев і чагарників. Деякі джерела Холодного Яру мають цілющі властивості.