П'ятниця, 19.04.2024, 08:12

Україна Неймовірна

Меню сайту









Форма входу
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

                

Маріїнський палац

В одному з наймальовничіших місць Києва, у старому придніпровському паркові, розташований Маріїнський палац – перлина архітектури Києва. Палац зведено в середині ХVIII століття за проектом архітектора В. Растреллі для імператриці Єлизавети, дочки Петра І, яка, відвідавши Київ у 1744 році, сама вибрала для нього місце.

Спорудженням палацу керував видатний будівничий І.Мічурін, котрий приїхав до Києва зі своїми помічниками та учнями. Йому допомагали також архітектори М.Васильєв, П.Неєлов, Ф.Неєлов, М.Сальников та інші.

Палацовий комплекс має строго симетричну композицію. Головний двоповерховий корпус і одноповерхові бокові флігелі утворюють широке подвір’я. Архітектура палацу вирішена у стилі бароко: чітке планування, виразне компонування об’ємів, багата пластика фасадів, що проявилась в пишних формах коринфського ордера, рустування стін, розкреповці карнизів, ажурному парапеті і ліпленні наличників вікон. У фарбуванні палацу використані типові для бароко кольори: блакитний для стін, світло-жовтий для колон та карнизів, білий для ліплення і балюстрад.

Протягом своєї багаторічної історії палац неодноразово палав і перебудовувався. Найзначнішу реконструкцію було здійснено у 1868-70 роках після великої пожежі, що знищила увесь другий поверх (який на той час був дерев’яним) та всі парадні приміщення. При відбудові палацу було надбудовано цегляний поверх, фасади наситили новими пластичними деталями, а інтер‘єри зазнали впливу популярного на той час неокласицизму, щоправда з елементами бароко та відродження. Роботи провадились під керівництвом академіка архітектури К.Маєвського. Рік їхнього закінчення – 1870 – викарбуваний у картуші на фасаді, зверненому в парк. До Жовтневої революції палац був резиденцією царської родини. У період подорожі Україною тут зупинялась імператриця Катерина ІІ. Після перемоги більшовиків, палац був забраний ними для військових та громадських цілей. Так, в архівах досі зберігаються фотографії кулеметів на головних сходах палацу тощо.

Під час Другої Світової Війни палац також зазнав нищення. Нині вже складно сказати: чи то влучила бомба у центральну частину палацу, чи то радянські війська невдало його підірвали. Як би там не було, але після Великої Вітчизняної, у1945-49 роках, палац вкотре за його історії відбудовували. У відбудові брали участь чимало архітекторів під керівництвом П.Альошина.

Нині Маріїнський палац майже закрито для відвідань, адже це одна з двох резиденцій у Києві Президента України.