http://7chudes.in.ua/info/364.htm
Одним з найбільш унікальних природних пам’яток України є найбільша печера Євразії – Оптимістична, яка знаходиться поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільської області…
Печера
"Оптимістична" була відкрита у 1966 році спелеологами львівського
спелеоклубу "Циклоп”, які вже протягом більше 40 років проводять її
дослідження. За цей період спелеологами "Циклопу” пройдені і закартовані
Печера знаходиться в межах Придністровського карстового району Подільсько-Буковинської карстової області, у південній частині межиріччя Серет - Нічлава (ліві притоки Дністра). Цей район є одним із класичних прикладів унікального у світовому масштабі гіпсового карсту Передкарпаття. Він характеризується горбкуватим рельєфом, глибокими ерозійними врізами та значним розвитком як поверхневих (западини, лійки, кітловини), так і підземних (печери) карстових форм.
Крім
Оптимістичної, тут розташовані ще дві великі печери – Озерна (довжина
Печера Оптимістична утворилася внаслідок розчинення підземними водами гіпсів неогенового віку (14 млн. р).Вона являє собою складний за своєю будовою горизонтальний площинний лабіринт гротів, ходів і галерей різної форми і розміру, закладений у 20 – метровому пласті темно-бурого (у верхній частині) і жовтувато-сірого (у нижній частині) гіпсу.
В межах лабіринту
печери виділяються 10 районів, кожний з яких відрізняється своїми особливостями
(структура лабіринтової сітки, морфологія та розмір ходів і галерей). Дно ходів
печери вкрите глиною, або брилами гіпсу. Місцями, у найбільш низьких ділянках
лабіринту зустрічаються невеликі підземні озера із площею дзеркала води до 10 –
Найбільшим
скарбом печери Оптимістична є вторинні мінеральні утворення, що протягом
десятків тисяч років росли у підземних порожнинах. Це, насамперед гіпсові
кристали різноманітної форми та кольору. В одних місцях щітки кристалів
довжиною 2 –
Вторинні мінеральні утворення печери Оптимістична мають дуже велику не тільки естетичну, але й наукову цінність. Деякі з них є дуже рідкісними, а деякі - унікальними і неповторними. Великий інтерес являють собою нещодавно відкриті кальцитові геліктити, унікальні для гіпсових печер. Це білі, жовті, рожеві утворення химерної форми, які нагадують морські анемони, корали.
З інших рідкісних форм слід згадати так званий "печерний сніг” скупчення на дні ходів печери прозорих голчастих кристаликів гіпсу, які починали свій ріст у печерному повітрі, в краплях гідроаерозолю, а потім осідали на підлогу ходів, і там вже продовжували своє зростання. Такі скупчення нагадують снігові кучугури.
За своїми розмірами та морфологією печера Оптимістична, як і інші гіпсові печери-лабіринти Придністровського Поділля, не мають аналогів в інших регіонах поширення гіпсових порід на Землі. Унікальність та краса печери приваблює туристів-спелеологів та вчених із багатьох країн світу.
- Інформація надана Державною геологічною службою України