П'ятниця, 19.04.2024, 12:01

Україна Неймовірна

Меню сайту









Форма входу
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

                

Шарівський парк

http://www.kharkivoda.gov.ua/show.php?page=15844&subscriber=1

http://uk.wikipedia.org/wiki/Шарівський_(парк) – фото

http://www.photoukraine.com/ukrainian/photos/region/22/1156 фото

 Ансамбль розташований на схилах глибокої балки поблизу селища Шарівка, в 20 км від м. Богодухова. Комплекс є визначним із збережених на Харківщині палацово – паркових ансамблів на межі 19-20 століть.

 Садиба заснована у 1-й половині 19 століття П. Ольховським, якому належали навколишні землі, ліси, винокурний завод. Потім деякий час володарями садиби були брати Гебенштрейни. 

 Ансамбль садиби остаточно сформувався при її останніх володарях – Л.Е. та Ю.Л. Кьонігах (з 1881 р. по 1917 р.) За цей час площа садиби зросла до 70 га.

 У 1923 р. маєток перейшов у використання до радгоспу ім. Свердлова. З 1925 р. на території палацово – паркового комплексу до теперішнього часу розміщується спеціалізований протитуберкульозний санаторій. 

 Комплекс парадних будівель займає підвищену ділянку у північній частині садиби. Зі східного боку розміщені службові двори – кінний, скотний, гараж, електростанція, оранжерея. Парк охоплює палацову частину з півночі, сходу і півдня. 

 Основне місце у ансамблі належить палацу, орієнтованому головним фасадом на південь. До нього примикає регулярний терасний сад, зв’язаний з парковими алеями і доріжками. Всі господарчі будівлі, парадні ворота, будинок садівника, другі ворота садиби – мають єдине архітектурне рішення. 

ЛАНДШАФТНИЙ ПАРК.

 Заснований на початку 19-го ст. 

 Територія парку займає площу більш 40 га  та являє собою широку балку. Зі всіх боків оточена дубовим лісом віком у 150-300 років. На дні балки улаштовані два ставка. Джерело (вище парку) постійно поповнює ставки водою. Схили балки покриті парковими і лісними насадженнями, які відрізняються багатим асортиментом – 79 найменувань. Частина з них – із акліматизованого І.І. Каразіним саду, інших парків Росії, з-за кордону.

 Існуюча садово-паркова композиція закладена в кінці 19-го ст. З 1890-го р. формуванням парку за проектом відомого ландшафтного архітектора Г. Ку-фальдта займався його учень А.А. Прейль. 

 Парк складається з двох частин: крупної – ландшафтної та невеликої регулярної. Головна композиційна вісь парку проходить від південного фасаду палацу по мосту меншого ставка, по зеленій ковдрі прогалини протилежного схилу і завершується видовою площадкою з алеєю голландських лип.

 По ширині фасаду палацу по крутому схилу балки споруджені три тераси з підпірними стінами, сходами і видовими площадками. Нижня тераса має високі підпірні стіни, що укріплюють береги ставка. Система інженерних споруд включала: підземні дренажі, які регулювали фільтрацію ґрунтових вод, водопровідну мережу, що зв’язувала водяне облаштування терасного саду, електроосвітлення. На нижній терасі була розміщена оранжерея для вирощування цитрусових і винограду.

 В ландшафтній частині парку вздовж схилів улаштована зручна звивиста мережа мощених доріжок. 

 В основу композиції зелених насаджень покладений принцип чергування затінених ділянок з галявинами і прогалинами. 

 Особливою мальовничістю відрізняється південна частина парку, з якої відкривається панорама палацового комплексу.

 Парк є найяскравішим прикладом садово – паркового мистецтва Харківщини.

ПАЛАЦ

 Будівництво розпочато у 2-й чверті 19-го ст. 

 Палац є композиційним центром парадної частини ансамблю. Будувався за декілька етапів до 1911 р. Реконструкція виконана за проектом громадського інженера К. Шольца. 

 Фасади будівлі виконані з використанням романо-готичних форм архітектури. Палац має складну конфігурацію у плані, витягнутий більш ніж на 150 м. Парадний вхід, вестибюль та зал – вітальня ("блакитний зал") розташований між двома восьмигранними баштами. На першому поверсі розташований двосвітловий "хоровий" зал з двома виходами на широкі балкони – тераси на рівні другого поверху. У баштах улаштовані виходи на видові площадки.

 В оздобленні інтер’єрів використані дерев’яні панелі, різні деталі, вітражі, тематичний і орнаментальний розпис. У всіх кімнатах встановлені печі, облицьовані кахлями, в парадних приміщеннях – комини. Стіни і стеля вестибюлю оздоблені дубовими панелями. Двосвітловий зал палацу має найбільш представницький вигляд: комини, канельовані пілястри коринфського ордеру, плафон "хорового" залу розписаний дрезденськими майстрами. Також збереглися бра, виконані з бронзи. 

 Роботи по оздовбленню інтер'єрів проводила московська фірма "Шольц".