П'ятниця, 21.02.2020, 18:29

Україна Неймовірна

Меню сайту

Форма входу
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

                

Вінницький обласний краєзнавчий музей

http://muzey.vn.ua/pro-muzei

 Вінницький краєзнавчий музей — обласний краєзнавчий музей у місті Вінниці, найбільше зібрання матеріалів і документів з історії, етнографії і культури Східного Поділля.

 Музей розташований у само́му середмісті Вінниці за адресою: вул. Соборна, буд. 19, м.Вінниця-21100, Україна.

 Музей був заснований у травні 1918 року. Відкритий для відвідування 1919 року як історико-побутовий музей. В основу його колекції були покладені музейні зібрання Вінницького повітового земства, Подільського товариства сільського господарства та сільськогосподарської промисловості, приватні збірки членів Подільського товариства охорони історичних пам'яток. Головними діючими особами нового закладу стали художники В.Ф.Коренєв, С.І.Слободянюк-Подолян, юрист Г.В.Брілінг, архівіст Ю.С.Александрович. Майже 20 років присвятив музеєві, Густав Вольдемарович Брілінг, перший директор музею, якого справедливо можна вважати його засновником.

 Перші роки по закінченню національно-визвольних змагань основне поповнення колекції йшло за рахунок реквізованих дворянських маєтків, родинних зібрань. Це були переважно твори образотворчого мистецтва, предмети інтер'єру (меблі, посуд тощо), старовини, нумізматика. Найбільш цікавою тут була колекція з Немирова з маєтку кн. М.Щербатової, спадкоємниці родинних цінностей Потоцьких, Строганових.

 З посиленням антирелігійної боротьби, закриттям багатьох подільських церков сформувалося нове значне джерело комплектування експонатів. Водночас паралельно з обстеженням сільських церков, йшло збирання етнографічних матеріалів. Тоді ж музеєм були проведені перші археологічні розкопки.

 У 1924–27 роки до фондів Вінницького краєзнавчого музею ввійшли зібрання Гайсинського, Бершадського, Брацлавського музеїв.

 Перші роки в музеї діяли 3 відділи: мистецтв, етнографічно-економічний та історико-археологічний. Музей неодноразово змінював своє місцезнаходження, доки у 1929 р. не переїхав в одне із приміщень Мурів, де й знаходиться до сьогодні.

 В 1920-30-х роках музей пережив численні реорганізації та реекспозиції. Багатьох працівників було репресовано. 

 Напередодні Другої світової війни фондова колекція складалася з близько 12 500 експонатів. Під час окупації було вивезено близько 7 000 музейних предметів, переважно з етнографічної та археологічної збірок. Повернулося з них (із Кракова) лише незначна частина. Працівники врятували від вивезення або знищення фонди художнього відділу, музею Революції, єврейську, нумізматичну колекції.

 Восени 1944 р. діяльність музею була поновлена, експозиція доповнена відділом Вітчизняної війни.

 З жовтня 1964 р. музей закрився на ремонт і реекспозицію (її завершено 1970 року). Добудували новий корпус, і музей отримав 20 залів. Саме тоді визначилася нині діюча структура експозиції з відділами природи та історії краю.

 Сьогодні фонди Вінницького краєзнавчого музею нараховують близько 90 тис. експонатів. Тут зберігаються унікальні предмети археології, серед яких світового значення — артефакти з могильника бронзового віку (кін. XV — поч. X ст. до н.е.) біля с. Гордіївка Тростянецького району, речі скіфського та сарматського періодів, що надійшли до музею внаслідок археологічних відкриттів 1984-92 років, діорама та інші матеріали про події національної революції 1648—1676 на території краю.

 У музеї зберігається велике нумізматичне зібрання. Значне місце у фондах належить предметам побуту та етнографії, які відображають життя різних народів, що мешкають на території Вінниччини. Складовою частиною етнографічної збірки є вироби гончарства, ткацтва, вишивки, народний живопис.

 На правах відділу відкрито музей пам'яті воїнів, що загинули в Афганістані, експозиція якого розміщується у приміщенні колишньої водонапірної вежі.

 При Вінницькому краєзнавчому музеї діє «Кабінет етнографії Поділля», видається наукова збірка «Подільська старовина».