Вівторок, 19.03.2024, 09:22

Україна Неймовірна

Меню сайту









Форма входу
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

                

Золоті ворота

Золоті ворота.Це одна з найстаріших пам‘яток історії, архітектури та фортифікаційної техніки, залишки якої дійшли до нашого часу.

Як відомо, Ярослав Мудрий оточив Верхнє місто потужними оборонними укріпленнями, які мали троє воріт. Наймонументальнішими та найпишнішими, що правили одночасно і за головний, парадний в‘їзд до Києва, і за фортифікаційну споруду, були Золоті ворота, збудовані одночасно з Софією. Висота проїзної частини сягала 12, а ширина - 6,4 метрів. Проїзд завершував позолочений купол надбрамної церкви. Можливо, саме тому ворота дістали назву "Золоті". Під час розкопок археологи знайшли чимало залишків фресок і уламків смальти.

Пошкоджені віками і численними ворожими навалами, Золоті ворота в XVII столітті вже являли собою мальовничі руїни, хоча в той час над стінами ще лишалися склепіння і рештки надбрамної церкви Благовіщення. Такими, зокрема, їх можна побачити на малюнку голландського художника А. Вестерфельда, зробленому в 1651 році. А ще через століття, коли вже обрушилися і склепіння, руїни засипали землею. При цьому переслідувалась мета і зберегти їх і для наступних поколінь.

Але збігали роки, про пам‘ятку забули. І коли 1832 року археолог К. А. Лохвицький вів на цьому місці розкопки, нова її поява стала справжньою сенсацією. Під керівництвом В. І. Беретті рештки споруди було зміцнено цегляними контрфорсами, а за пропозицією архітектора Ф. І. Меховича обидві частини воріт скріплені металевими стяжками.

Було кілька спроб відтворити первісний вигляд Золотих воріт, але цей задум здійснився лише в період підготовки до визначення 1500-річчя Києва. Спеціалісти різних профілів - археологи, архітектори, будівельники - провели дослідження, вивчили старовинні малюнки, описи, самі залишки воріт. Авторський колектив у складі Є. І. Лопушинської, С. О. Висоцького та В. М. Холостенка розробив проект реконструкції. Над Золотим воротами зведено триярусний павільйон, який дає уявлення про можливий первісний вигляд пам"ятки. Тим не менш, все частіше серед люду чутно, як критикують цю будівлю, яка, хоч як би не виглядала в ХІ столітті, не схожа на те, що звела радянська влада з бетону.

З часів зведення "нових" Золотих Воріт тут діє однойменний музей - музей "Золоті ворота". Вже минає котрий рік, а Золоті ворота все ще знову реставрують, адже все, що звели над руїнами не вистояло й 15 років - деревина обсипалася, через що уся пам"ятка загубила свій первісний вигляд.