Вівторок, 19.03.2024, 08:12

Україна Неймовірна

Меню сайту









Форма входу
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

                

Овруч

http://ukraine.kingdom.kiev.ua/region/05/ovruch.php

 Стародавнє волинське місто Овруч вперше згадується ще до хрещення русі , до 946р. Відоме в літописах під назвами Вручай, Вручий, Овручев. Коли саме точно був заснований центр древлянської землі невідомо, адже ця місцевість була заселене ще в 5-4тис до н.е. В літописі вперше згадується як древлянське місто, яке було підкорено княгині Ользі. В літопису згадується як місто, де загинув князь Олег в 977р.

 Овруч мав потужну фортецю на час входження в Київську Русь. В 12ст місто було резиденцію князя Рюрика Ростиславовича.

 Окремі рештки укріплень цього періоду збереглися і до наших днів. Знищений монголо-татарами, Овруч відродився і на початку XIV ст., коли ввійшов до Галицько-Волинського князівства, мав свою фортецю. З 1356 р входить місто до Литовського князівства. Кримський хан Едигей взяв місто в 1399р. 

 Овруч був об'єктом постійного нападу кримських татар. для оборони був збудований дерев'яний замок, який було зруйновано в 1506р. З часом фортеця була відбудована, та модернізована - з'явився глибокий рів, а саму фортецю обнесли кам'яним муром. Фортеця мала чотири в'їздні брами та шість багатоярусних башт. 

 З 1569р Овруч входить до складу Речі Посполітої і стає центром Овруцького староства. У 1641р. королем Владиславом ІV було надане магдебурзьке право. В 1648р Овруч було визволено козаками, але за перемир'ям 1667р знову місто увійшло до Польщі, а після 1793р Овруч увійшов до складу Російської імперії. 

 Церква св. Василія

 Найстарішим храмом Овруча є храм св. Василя. Побудований він в 1190р на місці ще давнішої церкви - дерев'яної, зведеної в 997р. За переказами звів ту церкву великий князь київський Володимир, що прийнявши християнську віру взяв ім'я Василій. Храм входив до палацевого комплексу князя Рюрика Ростиславовича. Зазнавши постійних руйнацій, остаточно був зруйнований литовським князем Гедиміном в 1321р. Прямо на кам'яних руїнах старої церкви в 16ст було зведено дерев'яну церкву, яка згоріла, наступна - теж дерев'яна - була розібрана в 1734р. В 1848р впали склепіння храму-руїни. Від давньоруської церкви лишилося три апсиди та частина північної стіни. У 1876р була збудована біля церкви капличка, яку розібрали на початку 20 ст. Щоб хоч якось зберегти цінну пам'ятку архітектури 12ст. , були виконані реставраційні роботи архітектором Щусевим. Архітектор зі всією душею поставився до складної задачі відновити храм. Він писав: "Как хирурги, мы подняли по кирпичикам стену, замерили ее и порставили на свое место. Таким образом, удалось северную стену и значительную часть южной стены реставрировать точным методом" 

 Ми маємо сотні храмів, спотворених реставрацією, коли оригінальний архітектурний стиль віддавався працівникам цегли , дерева та металу, які нав'язували визначним пам'яткам чужий стиль, або повністю віддавали об'єкт на розсуд моді. Щусєв зі всією відповідальністю підійшов до відродження овруцького храму св. Василія. На основі досліджень академіка Покришкіна, який вивчав цю церкву в 1907-1908рр., досвіді історії давньоруської архітектури Новгорода та Пскова. 

 Храм чотиростовпний триапсидовий. Унікальним явищем для кінця 12ст є те, що на рогах західного фасаду містяться дві круглі башти. Фасади інкрустовані природним відшліфованим камінням різних кольорів. В інтер'єрі церкві на фрагментах давніх стін збереглися рештки фресків. Під час реставрації 1908-1912р біля церкви було збудовано двоповерховий корпус келій жіночого монастиря, трапезну та дзвіницю. На освячення новореконтруйованої церкви приїхав навіть сам імператор російський Микола ІІ. В розпису інтер'єру приймали участь відомі художники К.С. Петров-Водкін, Ф.К. Волков, Б.Н. Максімов. Справжнім відкриттям було те , що під час реставрації в 1989р. виявилося, що 14 ікон другого ряду іконостасу належали до новгородської школи 16ст. 

 Після реставрації 1908-1911р при храмі відкрили жіночу обитель. Вона діяла до 1935-го року, потім була закрита радянською владою, відкрилася у 1944-му році, та 1959-го була знову закрита.

 В 1990р церква була освячена та відкрита для богослужінь. В будівлі при церкві розміщується жіночий монастир. 

 Свято-Преображенський собор

 Новенький Кафедральний собор побудований у псевдосковському стилі в 2001р на місці колишнього єзуїтського костьолу, який наприкінці XVIII ст. став уніатським храмом, з 1831 р. - православним. В 1930-ті рр. храм був повністю знищений радянською владою. Відбудований Спасо-Преображенський храм є кафедральним собором Овруцької і Коростенської єпархії УПЦ (МП). Тут зберігаються часточки мощів українського подвижника преподобномученика Макарія Канівського Чудотворця, малою Батьківщиною якого є Овруч.